Follow this blog with Bloglovin :)

Follow on Bloglovin

Wednesday, February 27, 2013

Punnid õlgadel


Ilmselt kõigil on olnud nooruses probleeme punnide ja/või aknega. Kui mitte kõigil, siis enamusel kindlasti ja kellel pole olnud isiklikku kogemust, teab vast seda kurba story’t läbi oma mõne sõbra/sõbranna.

Kahjuks ei kao paljudel tüütu vistrikuprobleem koos noorusega, vaid kipub ennast ka hiljem meelde tuletama. Oh, mis rõõm oleks visata hommikul lihtsalt peoga külma vett näkku, põsed roosaks näpistada ning uksest välja lipata. Reaalsuses tuleb hoopis meigikott avada ning ebatasasused ja kergelt punetavad laigud puuderkreemi või peitepulgaga katta. Suvel on muidugi lihtsam, kui nahk jumekam, kuid talvel karjuvad iluvead palju silmatorkavamalt siit ja sealt vastu. Ja mehed, nemad ei saa isegi puudri taha oma muresid peita.

Kuid, mis teha siis, kui punnid ei ole vallutanud mitte ainult näonaha, vaid laiendavad oma territooriumi ka selja, õlgade ning rinnaesise arvelt?
Surfasin foorumites ja peale minu jäid ka teised nõutuks. Minna nahaarsti juurde? – kuid millise? Hakata võtma antibeebipille? – aga kui need ei sobi mulle? Külastada kosmeetikut? – aga kui ka tema käed jäävad selle mure juures seotuks ning lahendust probleemile ei tule või on mõju lühiajaline?

Kuna põhjuseid punnide tekkeks on palju, on ka lahendusi erinevaid. Kõige esimesena tuleb üle vaadata oma menüü. Aknet soodustavad kõik nisutooted, suhkur ning mõningal juhul ka piimatooted. Kui olete need oma menüüst eemaldanud, kuid tulemust ei mingisugust, tehke kindlaks, kui rasvaseid toite te sööte. Rasvane toit ei pea tähendama või hunniku sees praetud pekiribasid, piisab ka näiteks liigsest juustuga maiustamisest. Kui katsute oma nahka ning näpud jäävad kergelt õliseks, on selge, et punnid tekivad pooride ummistumise tagajärjel ning rasvade hulka menüüs tuleb tublisti vähendada. Soovitatav on süüa rohkem mahlaseid puuvilju ning juua vett. (Nii ei pea organism kogu jama läbi naha väljutama, vaid suurem osa sellest lippab koos veega välja :) Ja tähtis on juua just vett, mitte magusaid jooke või teesid.)

Aga, aga, aga.. Kui olete teinud kõikvõimaliku korrastustöö oma menüüs, kuid punnid ikka ei kao?? Põhjus võib olla ka pesupulbris või –loputusvahendis, mida pesu pesemisel kasutate! Samuti ka materjalis, mida nahk lihtsalt ei kannata. Või hoopis hormoonides! Kui olukord hullemast hullem, ei tasuks kätt kohe pimedalt hormoontablettide järele sirutada, mida peaaegu iga arst tänapäeval väga lahkelt välja on valmis kirjutama, vaid soovitatav on teha hoopis erinevate hormoonide kohta analüüsid, mis nende tasakaalu või tasakaalutuse ära määravad. Alles siis mõelda edasi, kas tabletid on vajalikud või mitte.

Mida saab ise oma naha jaoks ära teha

Tähtis on põletikulist ala vähemalt 2x päevas millegi desinfitseerivaga puhastada. Minule isiklikult meeldib ja sobib Puhas Loodus sarjast saialille rahustav näovesi, mis on rasusele ja tundlikule nahale ning pärsib vistrike teket. Kuid kes soovib, võib ka vesiniku või viinaga desinfitseerida.

Kindlasti tuleb nahale õhku anda! Kui on külm või õhku anda ei ole võimalik, on tähtis, et riie, mis naha vastas, oleks puhas(vahetada särki iga päev). Samuti ei ole soovitatav ka ühte voodipesu liiga kaua voodis hoida. Nii nagu must padjapüür soodustab bakterite möllu näos, nii panevad ka kauem voodis hoitud tekikott ja voodilina kehal põletikukolded oma elu elama.

Põhjus, miks ma sellest üldse rääkima hakkasin, on imelihtne. Varasemalt võõraks jäänud probleem, jõudis lõpuks ka minuni. Ma ei tea, kas süüdi oli stress(kui keegi süüdi ei taha olla või kedagi süüdistada ei oska, siis on kõige parem kõik stressi kaela ajada), talvine kuiv kliima, sobimatud pesuvahendid või midagi vale minu menüüs, kuid olukord õlgadel muutus ühel hetkel problemaatilisest murettekitavaks. Uue menüü järgi toitumine on teinud minu näonahaga imet, kuidas siis nüüd järsku ime õlgadele ei laienenud?

Selge oli see, et ainult naha puhastamisest jääb väheks. Vaja oli midagi, mis põletikku vähendaks. Proovisin Nutriancei Aloe Vera geeli, mis hoiab näonaha kontrolli all ning aitab ka kergemate põletuste korral nahal kiiremini paraneda, kuid õlgade puhul jäi heast sõbrast väheks. Järgmiseks proovisin Lumene Natural Code „Keep it cool“ Redness Reducing Moisturizer kreemi, mis pidavat punetavaid laike nahal vähendama. Ei oska öelda, kas asi minus, kuid  mulle ei sobinud. Vaatamata väidetavalt kergele koostisele, jäi nahk peale kreemitamist imelikuks ning pigem oli tunne, et see tekitab ummistusi juurde, kui midagi positiivset korda saadab.

Siis kuulsin soovitusest, millesse algul skeptiliselt suhtusin, kuid kui peale katsetamist olukord õlgadel normaliseerus, pani pead vangutama.
Vaja läheb täiesti tavalist söögiäädikat ning mineraalvett(mina kasutasin Borjomi’t). Ega keerulisemat trikki polegi, kui tuleb äädikat ja mineraalvett võrdses koguses klaasi valada ning ära segada(palju ei ole mõtet korraga teha, sest segu sobib 1-2x kasutamiseks. Nagu aru saan, siis on oluline osa mulli ja äädika koostööl ning reageeringul.). Sealt edasi vatitups vette pista ning problemaatilised kohad üle käia.
Mina puhastasin nahka 2-5x päevas. Vastavalt sellele, kuidas meelde tuli või aega/võimalust oli.
Ma usun, et möödunud võis olla paar nädalat, kui järsku avastasin, et punetavatest põletikukolletest on alles jäänud heleroosad laigud minu heledal nahal(Hele nahk on eriti suureks kontrastiks kõikvõimalikele roosadele või punetavatele laikudele :( ).

Rahvameditsiin ruulis jälle!

Näonahal selle lahuse kasutamisega mul kogemust ei ole, kuid kes proovida tahab, tehke igaks juhuks lahjem segu, kuna näonahk on palju õrnem.

Ainsad negatiivsed küljed selle protseduuri tegemise juures olid: 1) äädika lõhn nahal, mis küll päris kiiresti kadus, kuid siiski pisut häiris ja 2) mõningane sügelus-/kipitustunne lahuse kasutamisel, kuid ka see kadus kiiresti.

Kui tunnete, et teie nahk on liiga tundlik ning sellist katsetamist ei talu, siis jumala eest, palun ärge endale liiga tehke! Aga minu nahaga tegid need kaks koos, Borjomi ja söögiäädikas, imet!

Natuke peab kannatlik ja järjepidev olema seda protseduuri tehes/korrates, aga kes katsetavad, siis andke julgelt tagasisidet, kas aitas.

No comments: